جولة انقرة - شرق البحر الاسود

جولة انقرة - شرق البحر الاسود

DOĞU KARADENİZ ANKARA ÇIKIŞLI

1.GUN : SAMSUN (Bandırma Vapuru - Amazonlar Diyarı - Ataturk Onur Anıtı - Gazi Muzesi - İlk Adım Anıtı - Ayvacık koyu)

05:30 Ankara Armada karşısı Soğutozu Ulusoy Tesisleri Onu

Turumuza katılacak misafirlerimizin alınması ardından aracımızda sizlere yapılan ikramlar eşliğinde Kırıkkale Sungurlu Corum uzerinden Samsun`a hareket ediyoruz.

Sabah yolda alınan serbest kahvaltı sonrasın da Amazonlar Kenti Samsun`a varıyoruz. İlk olarak Mustafa Kemal ATATURK`un milli mucadeleyi başlatmak icin 19 Mayıs 1919 `da 18 arkadaşıyla birlikte Samsun`a geldikleri vapur olan Bandırma Vapuru’nu ziyaret ediyoruz. Samsun Belediye Park`ında Samsun`un simgesi haline gelmiş, Mustafa Kemal ATATURK`un şehre ilk cıktığı noktaya dikilen Avusturalyalı Heykeltraş Heinrich Krippel tarafından yapılan Ataturk Onur Anıtı`nı ziyaret ediyoruz. Daha sonra Mustafa Kemal ATATURK`un Samsun`a geldiğin de kaldığı otel Mantıka Palace 1940 yılında restore edilerek muze haline donuşturulmuş Gazi Muze`si ziyaret edip Arkeoloji Muzesi`ni geziyoruz.

Samsun`daki gezimizin ardından oğle yemeğimizi alıp (ekstra); Terme ilcesi yakınlarındaki M.O 1200`lu yıllarda yaşadıkları varsayılan ve Homeros`un İlyada`sında da soz edilen ilk cağların efsanevi kadın savaşcıları Amozonlar Diyarı`nı ziyaret edip konaklama ve Akşam yemeğimizi alacağımız otelimize doğru yola cıkıyoruz.

Konaklama :5*Fatsa Yalcın Otel -GrandAmisos Hotel ya da Ayvacık Legend Hotel vb

2.GUN : ORDU BOZTEPE- GİRESUN(Giresun Kalesi - Topal Osman`ın Evi - Zetinlik Koyu - TRABZON - TİREBOLU (Tirebolu 42 Cay Fabrikası) - Ayasofya Kilisesi - Ataurk Koşku - Tuğana Gumuş(Telkari)

Sabah otelimizde alınan kahvaltı sonrasında Gunun ilk durağı Şehrin incisi, bir tarafında Ordu manzarası bir tarafında ucsuz bucaksız Karadeniz sahillerinin manzarasına sahip, bir tarafında da yemyeşil tepelere hakim ziyaret edenleri buyuleyen 485 Metre yukseklikteki Boztepe`yesiz değerli misafirlerimiz ucretsiz olarak Teleferik ile cıkıp fotoğraf ve kahve molasının ardından, şehri kucaklayıp tekrar aracımıza donup Giresun`a doğru yola cıkıyoruz.

3000 yıllık tarihiyle muhteşem bir destinasyon olan doğal alanı, surları manzara tepeleri, cay bahceleri ile şehrin en onemli turizm merkezi olan Giresun Kalesi`ne doğru hareket ediyoruz. Burada Meşhur Topal Osman`ın Evi`ni panoramik gordukten sonra Giresun Kale`sini ziyaret ediyoruz.

Kale gezisinin ardından 3000 yıllık tarihiyle muhteşem bir destinasyon olan Zeytinlik Koyu`ne hareket ediyoruz. Giresun`da 300 yıllıktarihi evler arasında ,asırların izlerine rastlayacağınız buyuleyici bir gezinti icin Giresun Kalesi`nden 4dk. gezi parkuru sonrası bu tarihi semte ulaşıyoruz.(30dk.lık gezi parkurunda fotoğraf makineleriniz hazır olsun)

Şehir merkezinde kısa bir mola ve Cotanak heykeli onunde fotoğraf cektikten sonra oğlen yemeğini almak uzere Tirebolu 42 CAY FABRİKASI & RESTAURANT` a doğru hareket ediyoruz. Burada hem oğlen yemeği alma imkanı hem de Karadeniz`de cayın kalite ve tat olarak en ust noktası olan 42 cay tarafından yapılan tesiste otantik bir mimari icinde 42 cay fabrikasında cay ile ilgili tum bilgiyi de gorerek alabilirsiniz. Cardak`larda 42 no`lu cayın lezzetinin de cok ayrı bir keyif olduğunu soylemeden gecmeyelim. Ardından Trabzon`a doğru yola cıkıyoruz .

Trabzon`da ilk olarak İstanbul`dan Trabzon Komenes Ailesi tarafından yapılan Ayasofya Kilisesi`ni gezdikten sonra Ataturk`un Trabzon`a ilk geldiğinde Soğuk Su semtinde gezerken gorup beğendiği konağı Trabzon Ozel İdaresince ATATURK`e hediye edilen ve Trabzon`a 3. Ve son kez geldiğin de konakladığı Ataturk Koşku`nu ziyaret ediyoruz.

Ziyaretlerimizin sonunda Trabzon`un unlu TUĞANA GUMUŞ olarak yoreye ozgu takı ve ev urunlerini siz değerli misafirlerimizle en guzel gorunumu, en carpıcı dizaynı ve tasarımıyla sunulmuştur. Osmanlı doneminden bu yana suregelen telkari sanatını TUĞANAGUMUŞ farklı tasarımı ile el emeği, goz nuru dokerek en asil metal olan gumuş ile birleştirmektedir. 1979 yılındanberi TUĞANA GUMUŞ imajıyla gumuş telkari el işleme sanatının asil cizgilerini çağlar oncesinin orjinalitesiyle gunumuze ulaşmıştır. Tuğana Gumuş Atolyesi`n debilgi alıyoruz ve alışveriş molasının ardından konaklama yapacağımız Zigana`ya doğru yola cıkıyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde .

Konaklama: Zigana Gumuşkayak Yayla Kent( YAYLA KONAKLAMASI) vb

3.GUN : GUMUŞHANE KARACA MAĞARASI(Damlataş Mağarası - Hamsikoy Sutlacı) - SULEYMANİYE YERLEŞKESİ(Suleymaniye Camii) - FIRTINA VADİSİ(Cat Vadisi-Camlıhemşin-Şenyuva Koyu-Zilkale-Ortan Koyu ) - AYDER(Ayder Yaylası)

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından Torul yolu uzerinden GUMUŞHANE varıyoruz.Gumuşhane ilindeki 5 bin yıllık gecmişe sahip Turkler, Rumlar ve Ermenilerin beraber yaşadığı Suleymaniye Mahallesi`ni ziyaret ediyoruz .Burada 1550-1557 yılları arasında Mimar Sinan tarafından, Kanuni Sultan Suleyman adına yapılmış Klasik Osmanlı Mimarisi tarzında yapılan eser olan Suleymaniye Camii`ni ziyaret edip; gecmişin izlerini taşıyan camiler, minareler, kiliseler, hanlar, kopruler, hamamlar, medreseler gibi 43 tarihi eserin yer aldığı kulturel değerleri gorup. Torul ilcesindeki Damlataş Mağara`larının en iyi orneklerinden biri olan toplam uzunluğu 256 metre olan Karaca Mağarası`na Siz değerli misafirlerimize ucretsiz olarak ziyaret ediyoruz.

Karaca Mağarası gezimizin ardından; Gumuşhane`nin Yuzyıllardır kulturumuzde olan ve gunumuze dek geleneksel uretim yontemi değiştirilmeden uretilen doğal ve katkısız bir urundur. Eski zamanlarda sadece yaz aylarında Üretilip, bütün bir kış tuketilen pestil ve Kome , gunumuzde yılın 12 ayı modern tesislerde uretimi geleneksel yapısını bozmayacak şekilde yapılmaktadır. Pestil ve kome`nin en onemli ozelliği katkı veya koruyucu madde kullanılmamasıdır. Meşhur damak tadı olan Pestil-Kome alışverişi icin KRAL PESTİL Kome`yi ziyaret edip oğle yemeği icin yola cıkıyoruz.

Oğle yemeğimizin ardından Hamsikoy Sutlacı (ekstra) yiyerek Fırtına Vadisine ulaşıyoruz. Arzu eden misafirlerimiz tur altertiflerimiz Eski Ticaret yolunu korumak icin Cat Vadisi`ne kurulmuş olan ŞAMATA TUR farkı ile Zilkale ve Ortan Koyu gezisini yapmak icin Camlıhemşin`den bineceğimiz minubusler ile Sevdaluk dizi cekimlerinin de yapıldığı Şenyuva Koyunu gorerek orjinal Hemşin Konaklarını fotoğraflayabileceğiniz OrtanKoyune gidiyoruz. Burada verdiğimiz serbest zaman sonrasında Fırtına Vadi`sinin vahşi doğasında yukselen Zilkale`ye geciyoruz. Zilkale, Camlıhemşin, Rize ilcesinin 12 km guneyinde Fırtına Vadi`sindeki bir gecide hakim, yuksekce bir tepe uzerinde(dere yatağından 100 m denize, denizden750 m yukseklikte)konumlanmış 8 burc ve bir gozetleme kulesinden oluşan savunma hendeği durumundaki Zil deresine merdivenle inilen bir kale olup ,kesin yapım tarihi bilinmektedir. Zil Kale`nin Kartal yuvasını andıran goruntusune hayran kalıcaksınız. Zil Kale turumuz siz değerli misafirlerimize Alibaba tour farkı ile ucretsiz yapılacaktır.

Dileyen Misafirlerimiz icin; konusunda uzman eğitmenlerimiz de birifing sonrası Fırtına Deresinin coşkun sularında Rafting yapıyoruz. Fırtına Deresinde yaklaşık 1,5 Saat suren hafif bir parkurda RAFTİNG(extra) kişi başı 50 TL) Bu programlarımızın ardından konaklama ve Akşam yemeği icin otelimize doğru yolculuğumuza başlıyoruz.

Konaklama : Ayder ve Rize 3* 4* oteller

4. GUN : TAM GUN BATUM(Coruh Nehri - Avrupa Meydanı - Poseidon Heykeli - Tiyatro Binası - Gurcu Gecesi - Tekne Turu ve Gurcu Gecesi) - Casino

Sabah otel`de alacağımız kahvaltının ardından Ayder Yaylası`n da kısa bir yuruyuş sonrasın da ilk durağımız Sarp Sınır Kapısı oluyor.Ulkemizi Gurcistan`a bağlayan sınır kapısın dan Coruh Nehri`nin Karadeniz`e dokulen yerine konumlandırılmış Batum`a giriş yapıyoruz. Sınırdan geciş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Batum`da ilk olarak kucuk bir sahil kasabasında olan Gonio`ya kalesini panoramik goruyoruz.

Burada Ahalsopeli ve Adlia`yı birbirine bağlayan taş kopruyu Gonio Koprusu`nun altından Coruh Nehri`nin suları akarken, bizler kısa bir fotoğraf molası ardından Avrupa Meyda`nında goğe yukselen Kafkasların mitolojik yuzunu gosteren Medea Heykeli`ni gorup, sonrasında Piazza Meydanı`na gidiyoruz, Batum`un en guzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor.

Havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunan meydanda verdiğimiz serbest zamanın ardından Tiyatro Meydanı`nda, Altın renkli Poseidon Heykeli`ni gorup fotoğraf molası veriyoruz. Tiyatro Binasını, Meryem Ana Katedrali`ni ziyaret ediyor sonrasında alışveriş ve TEKNE TURU icin serbest zaman veriyoruz.

Ardından siz değerli misafirlerimize ucretsiz olarak Akşam yemeği ve günün yorgunluğunu atmak ve eğlencenin doruğa cıkacağı Gurcistan yoresel oyun ve eğlencesini gormek icin RİVİERA Resteurant`ta Gurcu Gecesi`ne gidiyoruz. Konaklama icin Otelimize gidiyoruz.

Konaklama: 4* Grand Rixoss Palace vb oteller

ONEMLİ UYARI: Batum Girişlerinizde Resimli ve TC. Kimlik Numaranızın yazılı olduğu kimlik (nufus kağıdı) bulundurmak ZORUNLUDUR. Ehliyet veya Pasaport ile giriş YAPILAMAZ. 16 TL olan yurt dışı cıkış harcı misafirler tarafından odenmektedir.

TC VATANDAŞI OLMAYAN MİSAFİRLERİMİZİN GİRİŞİ KENDİLERİNE AİTTİR. ELEKTRONİK VİZE GECMEMEKTEDİR. BELGE EKSİKLİĞİ SEBEBİYLE GİRİŞ YAPAMAYAN MİSAFİRLERİMİZİN SORUMLULUĞU KENDİLERİNE AİTTİR.

*** COCUKLAR DAHİL RESİMSİZ ve YIPRANMIŞ KiMLiKLER GİRİŞ YAPAMAZ.

ONEMLİ UYARI: Ailesi ile birlikte (Anne ve Babanın Aynı Anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin BATUM`A gecişleri icin NOTER onaylı MUVAFAKATNAME almaları gerekmektedir

5. GUN : RİZE - UZUNGOL (Rize Bezi Atolyesi - Of - Caykara - Vakfıkebir - Surmene Kumbasar Bıcakcısı) SAMSUN

Sabah kahvaltımızı otelde alıp otelimizden ayrıldıktan sonra Ayder Yaylası gezisini tamamlayıp Rize`ye doğru yola cıkıyoruz. Rize bezleri yapımını canlı olarak goreceğimiz ve alışveriş yapabileceğimiz ZAİMOĞLU RİZE BEZİ atolyesine gidiyoruz. Rize bezinin en buyuk ozelliği vucutta ki teri cekip vucudun serin olmasını ve nemsiz kalmasını sağlamasıdır. Rize bezi alışverişimizin ardından Of -Caykara -Taşkıran guzergah`ından Uzun Gol`e ulaşıyoruz. Uzungol`de yolun her iki tarafını kaplayan yeşile doyacağınız asma kopruleri sakin akan golun verdiği huşu ile oğlen yemeğimizi(ekstra)alıyoruz. Oğlen yemeğimizi almamızın ardından dileyen misafirlerimiz icin ;

Haldızen Deresi -Yayla Evi Gezisi

Coğumuz Haldizen ismini pek bilmeyiz. Oysa Haldizen Deresi, Uzungol`un varlık nedenidir. Uzungol, vadi onunun kapanması sonucunda oluşmuş bir set golu. Yuzyıllar once meydana gelen buyuk ir heyelan, Haldizen Deresi`nin akışını bu bolumde ağırlaştırıp gole donuşturmuş Uzun Gol`un bir nevi Annesi Haldizen Deresi.

En uzak dağ koylerinden biri olan Haldızen (Demirkapı) Yaylasında; Balıklı Gol, Aygır Golu, Piromer Golu, Sarıcicek Golu, Dipsiz Gol, Cifte Goller adları ile anılan krater golleri bulunmaktadır. Yedi Goller olarak adlandırılan bu bolgedeki Balıklı Gol`de doğal alabalık yaşamaktadır. Balı ile meşhur Anzer Yaylası ile komşu olan Haldizen Yaylası`nda Ağustos Ayı`nda bile kar gormek mumkundur .

Demirkapı yaylasında şehrin gurultusunden uzak doğanın kucağında bulutların ote yanında yayla evlerinin sıcaklığını gezip gorerek gezimizi sonlandırıyoruz.

Bu keyifli gezi ardından yola cıkarak Turkiye`de bıcağın ana vatanı olarak adlandırılan Surmene`ye gidiyor meşhur KUMBASAR bıcaklarını tanımak ve alışveriş yapabilmeniz adına serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman ardından yol uzerinde giderken Karadeniz`in meşhur Trabzon ekmeği`ni almak icin VAKFIKEBİR`de kısa bir alışveriş molası veriyoruz.

Ardından Karadeniz`in Muthiş lezzetlerini yanınızda goturebilmek icin tamamı yorede yaşayanlar tarafından uretilen, gercek Tereyağ ve Peynir` in bin bir ceşidinin alışverişi yapabileceğimiz İSLAMOĞLU LEZZET DİYARI` na gidiyoruz.

Son olarak FİSKOBİRLİK` den Fındık alışverişini tamamlayıp Karadeniz`in tum guzelliklerini tekrardan gozunuzde canlandırabileceğiniz Karadeniz sahil yolu uzerinden Samsun`a varıyoruz.Samsun`da konaklama ve akşam yemeği alacağımız otelimize geciyoruz.

Konaklama:Samsun Grand Amisos Otel ya da Ordu Fatsa Yalcın Otel

6. GUN : AMASYA (Mumyalar Muzesi - Kıralkaya Mezarları - Hazeranlar Konağı - Yalıboyu Yeşilırmak - Arkeoloji Muzesi)- CORUM

Otelde alınan acık bufe sabah kahvaltısının ardından Osmanlılar doneminde şehzadeler şehri olarak bilinen Amasya`ya varıyoruz.

Amasya`daki gezimize Amasya ve Cevresinde bulunan yirmi bini aşkın eserin sergilendiği Amasya Arkeoloji Muzesi ve Mumya Muzesi ile başlıyoruz. Muzede Hititler`in Romalılar`a, Selcuklu`dan Osmanlı`ya kadar bircok medeniyete ait eser sergilenmektedir. Bayezid Kulliyesi, Yalı Boyu, Şehzadeler Parkı, Saat Kulesi, Hazeranlar Konağı gezileri sonrasında Yeşil Irmak Vadisi kıyısında yer alan goruntusuyle ve hikayesiyle buyuleyen Kral Kaya Mezarları`nın panoramik seyri sonrasında Amasya`da ki son gezimiz sevdaları tarihe mal olmuş Ferhat ile Şirin efsanesine konu olan su kanallarını gordukten sonra Amasya`dan ayrılarak Leblebinin başkenti Corum`a gidiyoruz.

Corum`a gelip leblebi almadan evlerimize donmek olmaz kısa biralışveriş molası arından turumuzun sonuna geliyoruz. Donuş yolculuğumuza başlıyor ve akşam saatlerinde Ankara`ya varıyoruz Ardından İstanbul`a doğru yola cıkıyoruz ve bir başka Alibaba tour organizasyonunda buluşmak uzere vedalaşıyoruz.

TUR UCRETİNE DAHİLOLAN HİZMETLER

*Tüm Müze Ören Yeri Giriş Ücretleri Dahildir.
*5 Gece Yarım Pansiyon Konaklama

*Gümüşhane Karaca Mağarası Giriş Ücreti

*Ordu Boztepe Teleferik Giriş Ücreti

*Samsun Amazon Kadınlar Müzesi Giriş Ücreti

*Amasya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

*Amasya Hazeranlar Konağı Giriş Ücreti

*Samsun Bandırma Vapuru Giriş Ücreti

*Samsun Gazi Müzesi Giriş Ücreti

*Trabzon Atatürk Köşkü Giriş Ücreti

*Camlıhemşin Zilkale Turu ŞAMATA TUR Farkı ile

*Rize Ayder Yaylası

*Fırtına Vadisi

*Giresun Kalesi

*Gümüşhane Süleymaniye Camii

*Trabzon Uzun göl Yaylası

*Batum Turu

*Batum`da Tekne Turu

*Batum`da Akşam Yemeği ve Gürcü Gecesi

*Ferhat ile Şirin

*Haldızeren Yaylası

*Tüm Çevre gezileri

*Profesyonel rehberlik hizmetleri

*Alibaba tourotobüs içi ikramları

*Alibaba tour güvencesi

*Otellerde acık büfe 5 sabah kahvaltısı

*Otellerde acık büfe veya set menü 5 akşam yemeği

*1618 Nolu Turizm kanununa göre zorunlu seyahat sigortası

*Mercedes Travego, Tourismo otobusler İle ulaşım (kişi sayısına göre araç detayları aşağıda yer almaktadır.)

TUR UCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

* Öğle yemekleri,
* Tüm yemeklerde alınan içecekler,
* Ferdi kaza sigortası,
* Ekstra olarak belirtilen geziler
* Kişisel harcamalar
*Yurtdışı cıkış harcı (16 TL)